Hellu my readers đ
Hoppas allt Àr bra med er för med mig Àr det superbra! Sol och vÀrme, trÀning och pinacolada med mera. Har blivit endel jobb med i form av möten, genomgÄngar, lÀgga ordrar m.m. Vart mer intressant och givande Àn jag trott!
Ligger i skrivande stund vid poolen, lÀser en bra bok och försöker bÀttra pÄ brÀnnan sÄ mycket det gÄr. HemgÄng pÄ onsdag (redan?!) sÄ försöker nyttja sista möjliga stund i solen och suga in sista d-vitaminen. Kikar runt bland folket som ligger och kollar telefon, sover eller som jag, lÀser en bok. Kan inte undgÄ att undra, avspeglar ens bok hur man Àr som person? Om sÄ Àr fallet och flygkontrollen kollade igenom min vÀska sÄ mÄste jag sÀtt ut som lite av en psykopat. Om inte annat en vÀldigt speciell person.
Jag Ă€r lite typisk “vill lĂ€sa en bok som kan ge mig nĂ„got i lĂ€ngden” framför att lĂ€sa en spĂ€nnande deckare. Ăr Ă€ven tyvĂ€rr typisk “Ă„h vilken spĂ€nnande trĂ€ningsbok, har ni 7 liknande till?” vilket resulterar i att jag har ca 7-8 böcker i olika genrer och Ă€r lika intresserad av alla sĂ„ kan ha börjat lĂ€st i mĂ„nga sen bytt bok.. Extremt typsikt jag, men sĂ„ extremt dumt. SĂ„ innan vi Ă„kte hit sĂ„ bestĂ€mde jag mig för att ta med 3 böcker jag börjat lĂ€sa i med 3 olika genrer dĂ„ jag va osĂ€ker pĂ„ vilken jag ville lĂ€sa. Men kom pĂ„ nĂ€r jag packade upp att de mĂ„ste se lite kul ut.
En psykologi bok, typisk ” hur du kan lĂ€sa andra”, en ekonomibok typisk “hur du tjĂ€nar mest pengar” och en trĂ€ningsbok typisk “hur du blir stark sĂ„ snabbt som möjligt med rĂ€tt mat”. Helt brutalt skilda Ă€mnen men alla lika intressanta, psykologiboken Ă€r toppen för mig inom jobbet dĂ„ jag kan lĂ€sa personen bĂ€ttre och avgöra vad för typ av cykel just han/hon behöver, ekonomibocker Ă€r bara allmĂ€nt alltid bra och trĂ€ningsböcker behöver jag nog inte ens förklara mig varför jag köper va? đ Men utan att kĂ€nna mig sĂ„ skulle jag nog kolla pĂ„ kombon av böcker och undra vafan dehĂ€r Ă€r för wierdoperson.
Aja, lite kul nĂ€r jag kom pĂ„ det bara, nu ska jag fortsĂ€tta med min lĂ€sning, ha det fint đ
PUSS




